Jak napisać wiersz? Rozkochaj kogoś!

Chcesz kogoś rozkochać? ❤️A może wygrać konkurs talentów?🥇A może po prostu napisać zwykłą rymowankę z życzeniami urodzinowymi? 🎁
Poezja odgrywa w naszym świcie bardzo ważną rolę. Dzięki niej można wyrazić miłość, wyjaśnić coś skomplikowanego lub pokazać istotną kwestię społeczną. W jaki sposób napisać wiersz? Jak napisać dobry wiersz? Odpowiedź możesz znaleźć w tym prostym poradniku! Składa się on z 8 kroków, a pod koniec może napiszesz swoje pierwsze arcydzieło? Zaczynamy!


1. Inspiracja.
Inspiracja to:
1. «natchnienie, zapał twórczy»
2. «wpływ wywierany na kogoś, sugestia»
[według słownika języka polskiego PWN]

Poeci szukają inspiracji. W jaki sposób można ją znaleźć? Wszędzie! Wystarczy tylko spojrzeć na coś z innej perspektywy. Inspiracją może być piosenka, albo scena filmowa. Może książka, albo obraz. Ale inspirację możesz znaleźć w doświadczeniach życiowych, albo w chwilach dnia codziennego. Robienie śniadania na dobry początek dnia to świetny materiał na wiersz, gdyby tak spojrzeć na nie z innej perspektywy!
Uwaga: inspiracja to nie plagiat! Możesz zainspirować się złotym zniczem z Harry'ego Pottera i napisać, że człowiek pędzi za bogactwem, jakby to było najważniejsze w życiu. Czyli patrzysz na coś z innej perspektywy i tworzysz coś własnego.
2. Wena twórcza.
Zapał, chęć tworzenia! Chodzi o chęć napisania wiersza. Poszukaj ciekawych pomysłów, może posłuchaj jakiejś muzyki? Kiedy poczujesz chęć do napisania czegoś, po prostu znajdź 15 minut ciszy i spokoju, usiądź tam, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał i pisz to, co podpowiada Ci serce. Uwaga: nie pisz nic na siłę. Potrzebujesz chęci do pisania. Pójdź zrobić sobie herbatę, obejrzyj serial, wyjdź na spacer. I kiedy nagle poczujesz chęć do pracy, wtedy usiądź w spokojnym miejscu nad czystą kartką i tyle. Jesteś gotów!
Jeśli nadal nie masz pomysłu na wiersz, daj sobie godzinę, dzień albo dwa na swobodne myślenie o wierszu. Pomyśl jak by wyglądał, co by w sobie zawierał. Wyobraź sobie, jak recytujesz go przed bliskimi, jak biją brawo. To takie myślenie o wierszu. Sama przyjemność.
3. Jaką chcesz przekazać wiadomość?
Sens. Jaki chcesz pokazać sens? Co chcesz powiedzieć? Że kochasz? Że potrzebujesz kogoś? A może chcesz komuś podziękować? Dobrze jest przedstawić jakiś morał, jakąś lekcję, którą dajemy czytelnikom.

4. Dobierz środki stylistyczne.
Ten krok jest nieobowiązkowy, ale naprawdę urozmaici Twoje dzieło. Nie ma potrzeby, żeby siedzieć nad kartką i myśleć nad środkami stylistycznymi. Najważniejsze jest to, żebyś przekazał sens i żebyś pisał z serca. Jeśli jednak chciałbyś coś dodać do dzieła, polecam Ci kilka środków stylistycznych:
Oksymoron – zestawienie przeciwnych wyrazów, na przykład jasna ciemność.
Epifora – powtórzenie tego samego słowa lub zwrotu na końcu zwrotki, na przykład Przytuliłbym, gdybym chciał. Całowałbym, gdybym chciał. Kochałbym, gdybym chciał.
Eufemizm – zamiast użycia brutalnego słowa, robimy je lekkie i akceptowalne. Na przykład zamiast iść do więzienia, można powiedzieć, że zrobiło się 5 letni urlop. Albo puszysty, zamiast gruby.
Hiperbola – przesadnia. Czyli bielsze niż śnieg.
Porównanie – coś porównujemy, na przykład, że coś było piękne jak poranek.
5. Pisz.
Kiedy już poczujesz inspirację i chęć do pisania, znajdź sobie spokojne miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Możesz wybrać swój pokój, albo kawiarnię. Może włącz muzykę, która Cię zainspiruje. Przygotuj kartkę i długopis. I po prostu pozwól sercu mówić. Nie skupiaj się na tym, czy to ma być taki rym, czy taki środek stylistyczny. Pisz to, co chcesz.
6. Zrób sobie przerwę.
Kiedy trudno będzie Ci się skupić, albo kiedy uznasz, że ten wiersz może być lepszy, zrób sobie przerwę. Poczekaj kilka godzin, może dzień albo dwa i potem wróć do wiersza. Spójrz na niego świeżym wzrokiem i przeczytaj go sobie jeszcze raz. Najlepiej na głos. Dzięki temu dostrzeżesz potencjalne błędy i będziesz mógł je poprawić!
7. Popraw wiersz.
Może wymyślisz jakieś lepsze porównanie, albo uprościsz puentę? Tutaj jest czas na drobne poprawki. Aż wreszcie wiersz będzie gotowy!
8. Gotowe!
Gratulacje! W tym miejscu powinieneś mieć własny wiersz! Możesz się nim pochwalić rodzinie i przyjaciołom, albo schować go dla siebie. Możesz nawet go wyrzucić. Rób to, co uważasz za słuszne. Poezja jest o tyle wyjątkowa, że dzięki niej możesz wylać swoje uczucia i emocje. Możesz dzięki niej wyjaśnić skomplikowaną sprawę prostymi słowami, ale też wyjaśnić coś samemu sobie. Zrozumieć coś. Oczyścić się. Napisałeś wiersz? Jeśli nie, spróbuj chociaż. Jeśli się nie uda, to nic. Ale jeśli się uda i napiszesz coś wspaniałego?

         I to już koniec poradnika „Jak napisać wiersz?”. Spróbuj napisać coś pięknego i pochwalić się na Marzydełku (jeśli chcesz, anonimowo). Marzydełko życzy samych sukcesów i owocnego pisania!


Photos from pexels.com
-------------------------------------------------------------------------------------------
Piszesz?
Malujesz?
Tworzysz?
Pochwal się swoim talentem na Marzydełku! Nie musisz się nigdzie rejestrować ani absolutnie za nic płacić. Misją Marzydełka jest pokazanie, że warto inwestować w Polskich twórców! Pochwal się swoim talentem TUTAJ i dołącz do grona Marzycieli!
Możesz też pomóc mi wydać książkę i sam na tym ZAROBIĆ! Wesprzyj mnie TUTAJ.


###########################################################################

 Facebook


 YouTube




 Patronite


###########################################################################



Marzydełko: wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakiejkolwiek treści, loga bądź nazwy. Zabrania się rozpowszechniania bez wiedzy administratora Marzydełka. Marzydełko (na wszystkich portalach społecznościowych) jest wyłączną własnością administratora.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Deklaracja wydawnictwa Oficynka

Wiersz miłosny "Do ciebie"

"Droga do Światła" rozdział I

O co chodzi w Marzydełku?

Wiersz "Wyglądasz wspaniale"